Ortodoncja

Skuteczne leczenie wad zgryzu

Zajmujemy się kompleksową profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych.

Wdrażamy skuteczne leczenie ortodontyczne zarówno u dzieci, jak i dorosłych, które ma na celu korekcję wad zgryzu, przywrócenie prawidłowego ustawienia zębów oraz funkcji żucia, łatwiejsze oddychanie, poprawę wymowy oraz poprawę proporcji dolnego i środkowego odcinka twarzy.
Zakres usług ortodontycznych jakie świadczymy obejmuje :
- konsultację ortodontyczną,
- leczenie wad zgryzu,
- leczenie aparatami stałymi,
- leczenie aparatami ruchomymi.

Skuteczne leczenie ortodontyczne pozwala na korekcję ustawienia zębów w łukach zębowych za pomocą profesjonalnego aparatu ortodontycznego.

Zakładamy aparaty ruchome i stałe wykonane indywidualnie dla pacjentów i dopasowane do rodzaju wady. Aparaty ruchome są przeznaczone dla dzieci przed wymianą zębów mlecznych na stałe, które nie mają jeszcze zaawansowanej wady.

Aparaty stałe wykonane z zamków i pierścieni ortodontycznych zakładamy dorosłym i młodzieży. Wśród dostępnych typów aparatów ortodontycznych stosujemy m.in. aparaty metalowe (niklowe i tytanowe), aparaty estetyczne (kryształowe i ceramiczne) i kosmetyczne (z syntetycznego szafiru lub białej porcelany).

Kwalifikacją do leczenia ortodontycznego są widoczne wady zgryzu, a także występowanie takich problemów jak zgrzytanie czy ścieranie zębów.

Na ocenę stopnia zaawansowania wady zgryzu oraz konieczności zastosowania aparatu ortodontycznego pozwala konsultacja ortodontyczna.

Etapy leczenia ortodontycznego



1. Konsultacja ortodontyczna

Profesjonalna konsultacja z lekarzem ortodontą jest pierwszym krokiem, który pozwala na ocenę wady zgryzu i omówienie wstępnego planu leczenia. Podczas konsultacji wykonywana jest specjalistyczna diagnostyka z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, która umożliwia dokładne określenie wady zgryzu pacjenta.


2. Plan leczenia

Na podstawie kompleksowych badań, zdjęć rentgenowskich, tomograficznych oraz modeli diagnostycznych lekarz przedstawia dokładny plan leczenia oraz dobiera odpowiedni rodzaj aparatu dla pacjenta.


3. Założenie aparatu

W przypadku leczenie ortodontycznego aparatem stałym lekarz nakłada aparat pacjentowi w gabinecie. Przy zastosowaniu aparatu ruchomego u dzieci lekarz przekazuje przygotowany wcześniej profesjonalny aparat rodzicom wraz z szczegółowymi wytycznymi, jak go prawidłowo zakładać dziecku.


4.Wizyty kontrolne u ortodonty

Regularne wizyty kontrolne u ortodonty są niezbędne dla oceny postępów leczenia oraz jego prawidłowego przebiegu. Przy stosowaniu aparatów stałych zaleca się wizytę kontrolną co 4-6 tyg., natomiast przy aparatach ruchomych co 2-3 miesiące.


5. Leczenie retencyjne

Uzupełnieniem zakończonego leczenia ortodontycznego jest leczenie retencyjne, które pozwala na długotrwałe utrzymanie rezultatów oraz zapobieganie nawrotowi wady.